• tr
+90 534 080 75 32 +90 535 239 23 03

Yamaç Paraşütü

Project Info

Project Description

Yamaç Paraşütü nedir?

Yamaç Paraşütü kısaca yüksek bir tepeden koşmak sureti ile havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile yoğun hava alır, pilot sizinle birlikte havalanır, gökyüzünde süzülürken, Ölüdeniz’in görselliğini kameranızla belgelemek, yalnızca tatilinize değil, tüm yaşamınıza renk katacak bir deneyimdir. Ölüdeniz’in doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılıyor. Zengin florası ile “dünya mirası” listesinde yer alan Babadağı, Ölüdeniz ve çevresinin muhteşem güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne seriyor. Bu eşsiz doğada, kuşlar gibi özgürce uçmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız, teknik ayrıntıları pilotunuza bırakıp, keyifini yaşamak için, size sunulan harika bir fırsatı değerlendirebilirsiniz. 

Babadağ uçuş pisti

Babadağında toplam üç havalanma pisti var. 1700 metre güney pisti, kalkış için çok müsait. 1800 metrelik kuzey pisti, biraz küçük ve dik. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahat. Gün boyu karşıdan güney rüzgarı aldığı için, genelde 1700 metrelik pistten uçulur. Tüm pilotlar uçuş sertifikasına ve yeterli deneyime sahiptir. Profesyonel Pilotlar, bu işlemi her gün birbirinden farklı 5 kişi ile, sezon boyunca yaklaşık 1000 uçuş yapmak suretiyle, tecrübelerine tecrübe katıyorlar. Ancak emin olmak için yine de birlikte uçacağınız Pilotun lisansını sorgulamanızda yarar var. Uçuşlar sigortalıdır fakat kişisel seyahat

sigortanızı da yaptırabilirsiniz.

Uçuş

Uçuşların süresi, kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak, iki saat kadar sürebilir. Havadayken, genel kontrolü elinde bulunduran  pilotun yönlendirmesi ile, “termik” denilen sıcak hava akıntılarını yakalarsanız, bu sürenin daha da uzama şansı var. Dikine hareket eden bu hava akımları, yamaç paraşütçülerini binlerce metre yükseltip, kilometrelerce uzağa götürebilir. Böylece kat edilen mesafe ve irtifa artmış olur. Yalnız birkaç adım atarak, uçmaya başladıktan sonra, ilk anda bir heyecan duygusu hakim olur, ama kısa süre sonra heyecan yerini, Aya Nikola Adası, Ölüdeniz, Gemile Koyu ve Kumburnu’nun doyumsuz manzarası eşliğinde, müthiş bir hazza bırakır. Eğer yolcu isterse, pilot adranalin yükseltici, heyecanı artırıcı, artistik hareketler olan Spiral , Ringover gibi burgu, vida benzeri paraşütün ekseni etrafında dönüş hareketlerini yaptırır. Pilotunuz eşliğinde o muhteşem manzaraya dalmış süzülürken, sahile yumuşak bir iniş yaparsınız. İniş esnasında yalnız birkaç adım hızlı yürüyüşle pilota yardımcı olursunuz. Belcekız sahilinde kumsalın gerisinde bulunan iniş pistlerinde hazır olan görevlilerinn yardımları ile paraşütlerini bağlayan kemer ve kelepçelerden kurtulur. İstinasız tüm katılımcıların yüzünde mutluluk gülücüklerine rastlanır.

Belcekız iniş alanı uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenlidir. Şimdiye kadar en azından inişlerde ciddi anlamda bir kaza olmadığı belirtiliyor. Ancak yinede bazen küçük talihsizlikler yaşanabiliyor. Tabi ki ufak tefek olayların olmamasına imkan yok, siz de yolda yüyürken ayağınız bir yere takılır ve düşebilirsiniz. Ayrıca bu kazaların büyük çoğunluğunu, tek başına, hocasız gelen kişilerin yaptığı söyleniyor. Lisanlı ve deneyimli bir Pilotla uçacağınızdan, herhangi bir tecrübe ön koşulu yoktur. Uçuş öncesi ne yapmanız gerektiğini size pilotlar kısaca anlatır. Yaş sınırı yoktur, kilo üst sınırı ise 110 kg dır. Uçuşa başlarken (inişte) ve uçuş esnasında sizi olumsuz etkileyecek önemli bir rahatsızlığınızın olmaması ön koşulu vardır. Kalp ve dolaşım rahatsızlığı gibi rahatsızlıklarda atlanması tavsiye edilmez. Hava şartlarını göz önünde bulundurarak, rahat giysi ve güneş gözlüğü tercih edebilirsiniz, spor ayakkabı giyilmesi tavsiye edilir.

Dağa ulaşım ve ekipmanlar

Uçuş için tüm ekipmanlar, Pilot tarafından sağlanır. Pilotlar ve uçucular gereken malzemelerini alıp, araçlarla, 1950 veya 1965 metre yükseklikteki uçuş pistlerine doğru, 25 km’ lik Babadağ yolunu tırmanır.  25 km’lik engebeli yolda yolculuk, yaklaşık 45 dakika kadar sürebilir. Zirveye çıkıldığında, Pilot yapılacak işlemleri ve hareket planını açıklar. Burada paraşütler kontrol edilip, tulum ve kasklar giyilir. Uçacak kişiye son olarak pilot tarafından yapması gerekenler anlatılır. Yedek paraşütünü’ de sırtlanan uçucular, artık uçuşa hazır hale gelir. Pilota ve paraşüte bağlı olan oturağa (harness) oturulur. Ardından rüzgarın esmesi ile şişen paraşütle, yamaç aşağı koşarak uçuşa geçilir. Tandem Yamaç Paraşütü (pilot + 1 konuk) uçuş süresi en az 30 dakika olup; dağa çıkma, hazırlık ve diğer çalışmalarla yaklaşık 2 saat sürer. Otellerden alınma, çıkış yapılan dağdaki piste kadar ulaşım, milli park giriş ücreti, sigorta, profesyonel pilot ücreti ve otellere bırakma servisi genellikle tüm ücrete dahil edilir. Yalnız uçuşta Fotoğraf – Video gibi servisler extra ödenir.

Ücretler

2015 sezonu için fiyatlar, uçacağınız güne bağlı olarak, 150TL ile 300TL arası değişebilir, ancak ortalama olarak 200TL olarak varsayabilirsiniz. Milli park ücreti, uçuş yapacağınız şirket tarafından uçuş fiyatına dahil edilebilir. Uçuş rezervasyonunuzu yaptırırken, bu gibi sorulara cevap bulmanızı öneririz. Burada okuduğunuz bilgiler, (Ölüdeniz/Babadağ Paragliding hakkında) çok genel olmakla birlikte, güncelliğini yitirmiş de olabilir. Yukarıdaki fiyat ortalaması 2015 sezonu için güncel fiyatları yansıtır. Daha ayrıntılı bilgi için, ölüdeniz bölgesinde bu gibi işlerle profesyonel uğraşan bir uzman kişi ile görüşmenizi öneririz.