• tr
+90 534 080 75 32 +90 535 239 23 03

Su Sporları

Project Info

Project Description

Su sporları

Eğer sizde yaşamınıza yeniden yön vermek, tatil anlayışınızı değiştirmek istiyorsanız, kendinizi sörfle yeniden keşfetmeye hazır

olun. Her yıl Avrupadan özellikle Isviçre, Almanya ve Ingiltere den rüzgar tutkunu birçok kişi rüzgar sörfü veya uçurtma sörfü öğrenmek için sörf merkezi Fethiye Surf Center" Çalış/Fethiyeye gelmektedir. Surf Center’de 3 saatinizi ayırarak rüzgar sörf’ü öğrenebilirsiniz. Bu süre sonunda, 10 saatlik lisans kxursuna katılabilirsiniz. Sınavda başarılı olursanız, uluslararası geçerli VDWS lisans sahibi olabilirsiniz. Tatilinizi sörf yaparak geçirmenin yanında, çevrede başka yerler de keşfetmek isterseniz, Surf Center’den Ölüdeniz plajına, doğa harikası Saklıkent’e, Yamaç Paraşütü yapmak için Babadağına, eğlenmek için Hisarönü’ne, eşsiz koylarını görmek için Göcek‘e, dinlenmek için Kayaköyüne kolayca ulaşabilirsiniz.

Kitesurfing

Kitesurf muhakkak eğitmen eşliğinde öğrenilmesi gereken bir spordur. Birçok bileşen olduğu için, deneme yanılma yöntemi ile öğrenmeye çalışmak, kendiniz ve başkaları için riskli, yüksek maliyetli ve öğrenilmesi oldukça zordur. Bu nedenle kurs almanızı tavsiye ederiz. En modern malzemelere sahip Sörf okulu size en kolay yöntem ve en kısa sürede kitesurf’ ü öğretecektir. Önce ortalama 8-10 saat kadar grup dersi, yada özel ders almalısınız. Dilerseniz ileri seviye dersleri alarak, Türkiye ve Asya şampiyonlarından free style öğrenebilirsiniz. Kitesurf derslerini Çalış, Gökova, Karadere lokasyonunda öğrenmeniz mümkün. Eğitimlerinizi tamamlayınca, IKO veya VDWS lisansı alabilirsiniz. Bu sporu öğrenmeye kesin karar verememişseniz, "deneme saati" sizin karar vermenize yardımcı olabilir. "Deneme saati" bir saat sürer. Bir saat sonra, dilerseniz kursa kaldığınız yerden devam edebilir, yada

bırakabilirsiniz.

Yelken Sporu

İnsanların rüzgardan yararlanması ile başlayan yelkencilik sporu, bugün popüler spor dallarından biri haline gelmiştir. Dizel motor sesinden uzak, doğa ile iç içe olmak isteyenler için,  denilen yolda, bir koydan diğer koya, mavi sularda haz dolu bir zaman geçirmeniz mümkün. Ayrıca Fethiye limanında çeşitli yelkenli tekne sahipleri ile temas kurup, hayallerinizi gerçek yapma şansınız var. Yelken sporu öğrenmek isterseniz, Fethiye Surf Center Surf Cafe’ de topaz ve picolar sizi bekliyor. Son derece kolay kurulumu, kolay dönüşleri, çok az rüzgarda bile hareket edebilme kabiliyeti, devrilirse kolayca kaldırılabilme özelliklerinden dolayı, yelken sporunu öğrenmeniz oldukça kolay! 6 saatlik kurs yaptıktan sonra, kiralama yapabilirsiniz. Yelken yapmayı biliyorsanız, hemen yelkenli kiralayabilirsiniz. 

Dalış

Fethiye’ de çok sayıda dalış kulübü tarafından dalış turları düzenlenmektedir. Deniz dibinin güzelliklerini görmek isterseniz, kaldığınız Otel- Pansiyon gibi yerlerden alınarak tekneye getiriliyorsunuz. Gerekli pratik eğitimi alarak, dalış malzemeleri ile tanıştıktan sonra, en uygun yerlerde dalışlar yapıp, muhteşem denizaltı dünyasının tadını çıkartıp unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Kulaktan dolma su altı korkularını üzerinden atmak ve dalgıç sayısının artmasını sağlamak amacı ile Try Scuba Diving daha önce tüplü dalış yapmamış, ancak denemek isteyen katılımcılara açık deniz eğitmeninin kontrolünde, açık deniz deneme dalışı yapmalarına olanak sağlayan bir program. Çok kısa bir sunumla, bazı scuba becerileri de öğretilir. İlk tüplü dalış deneyimlerini kalıcı kılmak adına Try Scuba Diving Sertifikası ile ödüllendirilirler. Etraflıca bilgi için  sitesine bir göz atınız.

Rafting

Rafting deneyimli rehberlerin idaresinde yapıldığında, son derece kolay ve güvenli bir doğa sporudur. Rafting, Raft adı verilen botlarla yapılır. Bu botlar, her türlü akarsuda hareket edebilecek yapısı ve yapıldığı sağlam malzeme nedeniyle, tercih ediliyor. Sabit bir kürek yeri yoktur, botta bulunan herkes, botun kenarlarına oturarak, kürek çekerler. Rehber arka tarafta yer alır, diğer kürekçileri komutlarla yönlendirir ve botu idare eder.  Klas 4 veya 5 zorluğunda bir nehri, kano veya kayak gibi araçlarla geçmek için yıllar süren bir eğitime gereksinim duyulurken, deneyimli rehberler yönetiminde rafting, bir kaç saatlik birifing ve ufak bir acil kurtarma provası sonrası yapılabilir. Yıl boyu rafting yapılabilen Dalaman çayının su seviyesi, özellikle eylül ve ekim aylarında yükselir. Küçük şelaleler yaparak, akan su yer yer geçitler arasında devam eder. Bu geçitler Akköprü köyü üzerinde,

nehri iki bölüme ayırmaktadır. Üst bölümün zorluk derecesidir. Alt bölüm 3-4 zorluk derecesindedir. Daha ileride Akköprü ye gelindiğinde, su akış hızı azalır, zorluk derecesi 3 ‘e iner.

Kano

Kano için, Fethiye Eşen Çayı üzerinde, lisanslı eğitmenler ve rehberler eşliğinde, doyumsuz güzellikler arasında akıntı yönünde kürek çekilerek yapılan yolculuk, 18 km. lik kumsala sahip, antik Patara Kentinde son bulur. Yaklaşık 15 kilometrelik parkur boyunca, yemek, çamur banyosu ve yüzme molası verilir. Güvenli bir yolculuk için, seyahat acentaları tarafından, her türlü önlem alınmakta, yolcular sigortalanmakta ve gerekli eğitim verildikten sonra, yolculuk başlamaktadır. Yaklaşık 6 saat süren serüven boyunca, sakin akan çayda, zaman zaman küçük dökülmeler ve anaforlar yolculuğu heyecanlı kılar.